Categories
publikacije

Različno dojemanje zasebnosti na spletu pri mladih po svetu

Mednarodna primerjalna študija raziskuje odnos mladih iz Slovenije, Gane, Avstralije ter Antigve in Barbude do zasebnosti na spletu.

V reviji Social Media + Society je izšel članek z naslovom Online Privacy, Young People, and Datafication : Different Perceptions About Online Privacy Across Antigua & Barbuda, Australia, Ghana, and Slovenia. Pri izdelavi predstavljene študije s slovenskim naslovom Zasebnost na spletu, mladi in upodatkovanje : različno dojemanje spletne zasebnosti na Antigvi in Barbudi, v Avstraliji, Gani in Sloveniji je sodelovala tudi naša ekipa.

Del mladih z Antigve in Barbude, ki je preostalim udeležencem raziskovalne delavnice predstavil svoj seznam priporočil in prepovedi glede varstva zasebnosti. (Foto: Ministrstvo za izobraževanje Antigve in Barbude, Enota za radiodifuzijo).

Objavljena študija raziskuje dojemanje mladih v štirih zelo različnih si državah in kaže, da različno gledajo na zasebnost na spletu; imajo pa tudi raznolike, čeprav jasne in trdne predstave o tem, kako lahko pri uporabi spleta svojo zasebnost zaščitijo. Njihova zaskrbljenost glede zasebnosti in varstva le-te na spletu se namreč oblikuje v specifičnih družbeno-političnih kontekstih ter ozaveščenosti glede upodatkovanja.

Ker upodatkovanje vse bolj omejuje zasebnost otrok in mladih na spletu, je razumevanje, kaj mladi razumejo kot zasebnost in kakšne zaščite oz. pomoči si pri njenem ohranjanju želijo, pomembno. Predstavlja namreč ključno ozadje za oblikovanje učinkovitih političnih odzivov, ki uresničujejo pravice otrok in mladih v digitaliziranem vsakdanu.